niceaassociation@gmail.com

info@niceader.org.tr

ÜYE OL
Partıcıpatory Theatre 4 Human Rıghts
Buradasınız: Anasayfa / Projeler
PARTICIPATORY THEATRE 4 HUMAN RIGHTS
PROJE ADI
PARTICIPATORY THEATRE 4 HUMAN RIGHTS
ERASMUS + KA1 PROJELERİ
BAŞLAMA : 6 Ağustos 2022
BİTİŞ : 15 Ağustos 2022

ProVision International, İtalya, Bulgaristan, İspanya, Macaristan, Türkiye ve Romanya'daki ortaklarıyla birlikte Participatory Theatre 4 Human Rights adlı gençlik değişim projesini uyguladı. Gençlik Değişimi, Bansko, Bulgaristan'da gerçekleştirildi ve insan haklarını teşvik etmek için katılımcı tiyatronun gücü tarafından birleştirilen çeşitli geçmişlere sahip gençleri içeriyordu. Participatory Theatre 4 Human Rights Projesi, Erasmus+ programı tarafından finanse edilmektedir.

Tiyatro, toplulukların deneyimlerini paylaşmak, sohbetleri başlatmak, farkındalık yaratmak ve en önemlisi insan hakları için mücadele etmek amacıyla insanları güçlendirmek için güçlü bir araç sağlar.

Projemiz sayesinde, biz gençler olarak, her gün karşılaştığımız nefret söylemi gibi ciddi konularla yaşıt arkadaşlarımızı dahil etmek istedik.

Projenin amaçları şunlardır:

-Gençler arasında insan hakları ve insan hakları ihlalleri hakkında anlayış ve farkındalığı teşvik etmek,

-Gençleri insan hakları ihlalleri olarak ayrımcılık, nefret söylemi ve siber zorbalık konusunda farkındalık kazanmaya teşvik etmek,

-Katılımcı tiyatro tekniklerini insan hakları koruma konusuyla ilgilenmek için bir araç olarak gençlere tanıtmak,

Bu Gençlik değişiminde katılımcılar, Forum tiyatrosu, gazete tiyatrosu, görüntü tiyatrosu vb. gibi farklı katılımcı tiyatro tekniklerini öğrenme fırsatı buldular. Bir gün boyunca, yerel Magic Art okulundan profesyonel genç sanatçılar ve aktivistlerle birlikte çalışma fırsatı da buldular. Ayrıca, katılımcılar insan hakları ve nefret söylemi hakkındaki deneyimlerini, bilgi ve düşüncelerini paylaşmak için harika sonuçlar da yarattılar.

Deneyimlerini, günlük faaliyetlerini ve harika hikayelerini şurada bulabileceğiniz e-dergiyi buradan inceleyebilirsiniz:

https://issuu.com/provisioninternational/docs/participatory_theater_4_human_rights

Ayrıca, barış, insan hakları ve sevgi değerlerini teşvik eden çok ilham verici bir video da hazırladılar.

https://www.youtube.com/watch?v=S7YoQwiLhwU

Katılımcılar projeden çok etkilendiler ve her grup ülke daha sonra yerel topluluklarında insan haklarını teşvik etmek ve Avrupa değerlerini teşvik etmek için etkinlikler düzenledi(toplantılar, tiyatro atölyeleri, Zoom konferansları, yuvarlak masa toplantıları, videolar vb.)

Ayrıca buradan, farklı AB ülkelerinde insan hakları ve nefret söylemi yasaları için gençlik aktivizmi hakkındaki makalelere göz atabilrsiniz:

http://provisionbg.org/index.php/2022/11/30/youth-in-light-of-performative-activism-theatre-and-human-rights/

http://provisionbg.org/index.php/2022/11/30/the-legal-and-legislative-status-quo-of-hate-speech-in-various-european-countries/

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın